Wywołanie: Menu Apteka -> Grupy towarowe

Informacje podstawowe

Grupy towarowe pozwalają na zdefiniowanie pewnych stałych, typowych cech niektórych pozycji Kartoteki leków i zabiegów. 

Na przykład typową jednostką miary dla usług jest szt. (sztuka), a stawką VAT – na przykład 23%.


W systemie są już zdefiniowane podstawowe grupy: LEKI, USŁUGI itd. Można jednak samemu utworzyć nowe grupy. Jeśli na przykład leki wolimy podzielić na przykład na leki podstawowe i leki psychotropowe, to możemy utworzyć grupę np. PSYCH-TROP i do niej przydzielić wybrane leki.


Wpływ grup towarowych na Kartotekę leków i zabiegów

Dodawanie nowej pozycji do kartoteki leków i zabiegów rozpoczyna się od wybrania grupy towarowej. Na podstawie wybranej grupy ustalane są podstawowe cechy pozycji.



Nazwa – Unikalna nazwa grupy. Maksymalnie 15 znaków.

Opis – Wyjaśnienie co się w danej grupie ma znajdować.

Prowizja (%) – Prowizja dla pracownika za wykonaną usługę (w %).

Pomijać rabat – Jeśli zaznaczone to rabat jest pomijany.

Typ – Do wyboru: Towar lub Usługa.

Stawka VAT zakupu/sprzedaży – Stosowana dla danej grupy stawka VAT zakupu/sprzedaży. Można wybrać ze zdefiniowanych w systemie stawek

Jedn. miary Jednostka miary stosowana dla danej grupy. Można ją wybrać z listy, można też dopisać nową do listy istniejących jednostek miary, klikając na przycisk lupy obok nazwy jednostki miary.

Opakowanie – Opakowanie zbiorcze, w jakim występuje towar z danej grupy. Na przykład worek, butelka (jeśli jednostką miary jest mililitr), listek (jeśli jednostką miary jest tabletka). Można je wybrać z listy, można też dodać nowe opakowanie do spisu, klikając na przycisk lupy.

Il. w opakowaniu – Ile danej jednostki miary mieści się w jednym opakowaniu.

Postać – Postać towaru. Można ją wybrać z listy lub dopisać nową korzystając z przycisku lupy.

GTU – Stawka sprzedaży GTU dla pozycji z danej grupy.

Farmakopea – Czy towary znajdujące się w danej grupie są Farmakopeami. 

Podlega kontroli – Czy towary znajdujące się w danej grupie podlegają kontroli farmaceutycznej. 




Jednostki miary, postaci, przeliczniki

Okno Jednostki miary pozwala przeglądać, dodawać i edytować jednostki miary stosowane w systemie. 



Przycisk Dodaj służy do wpisania nowej jednostki, która będzie później stosowana w systemie. 
Jest to minimalna dawka leku, która może być zastosowana, do leczenia, przez lekarza. Należy ją określić w taki sposób, aby później nie budziła wątpliwości przy jej stosowaniu.
Przy definiowaniu nowych jednostek miary, można podawać skrótowe nazwy, by później w zastosowanym leczeniu nie wyszły zawiłości językowe (np. 1sztuka, ale 5sztuk, uniwersalnie będzie: szt.). 


Przykładowe jednostki miary to np.: szt. -sztuka, ml - mililitr, op. - opakowanie (w przypadku, gdy zawsze wykorzystywany jest cały lek). Jeśli jednostka jest inna niż jednostkowa, można określić ją z liczbą, np. 10ml, 20g itp. Należy jednak pamiętać, że zapis ten nie powoduje przeliczenia ilości z opakowania na odpowiednią ilość dawek. 

Dopiero określenie ilości w opakowaniu dla danej jednostki miary na karcie konkretnego leku/zabiegu, rozwiązuje problem.

Oprócz jednostki miary ważnym polem dla leków jest również Opakowanie leku. 


Uwaga:

Co zrobić w przypadku, gdy dany lek ma krótki czas trwałości, po otwarciu, a nie jest wykorzystany w całości? W takim przypadku można ustawić w polu „Przy wydawaniu zaokrąglić do”, na Karcie leku/zabiegu, wartość jaka jest w opakowaniu.



Jednostki miary i dokładność cen


Jednostka miary jest bardzo ważnym polem i ma decydujące znaczenie dla poprawności wprowadzanych danych magazynowych.


PODSTAWOWE ZASADY PRAWIDŁOWEGO EWIDENCJONOWANIA TOWARÓW: 

1. Jako jednostek miary używamy jednostek używanych do wydawania/sprzedaży towaru, a nie ich zakupu. 

2. Jeśli dany towar jest na stanie, nie należy zmieniać dla niego jednostki miary. Najpierw należy zdjąć ilość do zera (lub anulować przyjęcie), a dopiero wtedy poprawić jednostkę miary i ponownie przyjąć towar na stan.



Jednostki miary a opakowania

Jeśli wpisujemy do kartoteki Leki i zabiegi towar, to oprócz jednostki miary możemy wpisać w jakich opakowaniach jest on kupowany i jaki jest przelicznik pomiędzy nimi.


Przykład: Podczas przyjmowania leku na magazyn możemy zaznaczyć pole Ilość podawana w opakowaniach. Od tego momentu zamiast ilości przyjmowanych mililitrów możemy podać ilość flakonów oraz cenę flakonu. W momencie akceptacji (po kliknięciu na przycisk OK) system przeliczy flakony na odpowiednią ilość mililitrów i odpowiednio wyliczy również cenę.

Jeśli na przykład Betamox przyjmujemy we flakonach, a wydajemy w mililitrach, to jako jednostkę miary wpisujemy ml, jako opakowanie: flakon, a w polu przelicznik wpisujemy 100.

Okno „Opakowanie”, służy do definiowania typów opakowań, w jakich będą przyjmowane leki na magazyn. 

Opakowanie jest to postać zbiorcza leku. Przy definiowaniu nowych pozycji na magazynie, należy oprócz opakowania podać, jaka jest ilość jednostek miary w opakowaniu. Kiedy ilość w opakowaniu zostanie wprowadzona, wówczas będzie można przyjmować lek w opakowaniach, a system sam przeliczy na ilość z opakowań na jednostki w jakich będzie wydawany dany lek.

W oknie Opakowanie można dodawać nowe typy opakowań, można zmieniać nazwy, jeśli zostały źle wprowadzone. Przycisk „Drukuj” umożliwia wydruk listy opakowań.



Typowe pytania 

Pytanie: Pozycja w magazynie jest wprowadzona w opakowaniu, a powinna być w mililitrach - jak to poprawić? 

Odpowiedź: Jeżeli ilość na magazynie danego leku jest zerowa, to można po prostu zmienić jednostkę miary w kartotece leków i zabiegów. 

W przeciwnym wypadku trzeba: 

zdjąć (np. Rozchodem wewnętrznym, Paragonem lub Wydaniem zewnętrznym) całkowitą ilość towaru na magazynie, 

zmienić jednostkę miary na prawidłową oraz odpowiednio poprawić przelicznik na opakowania, 

przyjąć od nowa towar, np. poprzez fakturę od dostawcy (przyjęcie zewnętrzne) lub dokument BO (Bilans otwarcia). 

jeśli zmiana była wykonana na niższą jednostkę miary, to trzeba jeszcze, w kartotece Leki i zabiegi , bądź na Karcie leku / zabiegu poprawić ceną bazową, wpisując tu np. cenę zakupu netto. Cena sprzedaży zostanie wyliczona automatycznie, ale ją też można tu skorygować.



Poprzednie: Typy dokumentów                                                                                                                                                                                                                                                       Następne: Zarządzanie cenami

 Zobacz także: 
Kartoteka leków i zabiegów