Na zakładce Ceny i magazyn możemy określić: 

Ceny zakupu (dla towarów). 

Ceny sprzedaży, stawkę VAT.



Ceny zakupu - Dla towarów możemy wpisać cenę zakupu – netto i brutto. Po wpisaniu stawki VAT zakupu. cena brutto wyliczana jest z ceny netto automatycznie.

Cena bazowa - Cena bazowa ustalana jest jako najwyższa cena zakupu. Dopóki ceny zakupu w kolejnych dostawach nie przekroczą ceny bazowej, pozostaje ona bez zmian. Po przekroczeniu zaś cena bazowa podwyższana jest do najwyższej ceny zakupu.

Cena sprzedaży - Jeśli w Parametrach systemu jest włączony znacznik Wyświetlać także ceny hurtowe, to będą tu wyświetlane, oprócz Ceny detalicznej, dodatkowo dwie Ceny hurtowe.  Cenę sprzedaży można wprowadzić ręcznie. System może ją także wyliczać automatycznie, opierając się na Cenie bazowej oraz na kilku regułach:

oJeśli wprowadzamy cenę sprzedaży ręcznie, to automatycznie zostanie wyliczony procent marży i odpowiednio cena netto lub brutto. Jeśli w Parametrach systemu jest włączony znacznik Stosować osobną stawkę VAT dla zakupu i sprzedaży, to do wyliczenia ceny brutto lub netto będzie brana stawka VAT sprzedaży, jeśli nie, to stawka VAT zakupu.

oSystem podpowiada marże standardowe. Jeśli chcemy je zmienić, to wpisujemy własne marże procentowe. Jeśli chcemy, by były to marże domyślne dla następnych wprowadzanych pozycji, to możemy kliknąć na przycisk "Zapamiętaj marże”.

oJeżeli włączone jest "Automatyczne” definiowanie cen sprzedaży, to można również włączyć Zaokrąglanie ceny sprzedaży. Jeśli zaokrąglanie jest włączone, to możemy wybrać, czy system ma zaokrąglać do 10 groszy, 50 gorszy czy do 1 złotego. Zaokrąglana jest cena brutto.

oJeśli dla danej pozycji istnieje już cena sprzedaży, a chcemy wprowadzić cenę według standardowej marży, to możemy kliknąć na przycisk "Domyślne marże”.


Uwaga:  

Zaznaczenie, czy Cena sprzedaży ma być ustalana automatycznie, czy określana ręcznie ma duży wpływ na działanie systemu. Jest to uwzględniane przy każdym przyjęciu do magazynu. Jeśli cena sprzedaży ma być ustalana automatycznie, to system wyliczy ją na podstawie Ceny bazowej i Marży (uwzględniane są również zaokrąglenia). Jeśli wyliczanie automatyczne nie jest włączone, to cena sprzedaży nie jest zmieniana przy żadnych transakcjach magazynowych. Jeśli zauważymy, że ceny brutto i netto nie odpowiadają sobie, to sytuację taką można skorygować wchodząc do Zadań Administratora i na zakładce Integralność klikając na przycisk "Integralność Kartoteki Magazynowej”.


Magazyn - W prawej części zakładki widać informacje związane z magazynem. Szczegółowe informacje o magazynie znajdują się w opcji Magazyn, jednak już tu możemy się zapoznać z sumarycznymi danymi o stanach magazynowych. Dla każdego magazynu możemy zobaczyć ilość na stanie, a pod spodem widać łączny stan na wszystkich magazynach.  Obok wyświetlany jest Koszt jednostkowy oraz Koszt ostatni. Koszty te wyliczane są dla wszystkich magazynów. Przycisk "Szczegóły” pozwala obejrzeć wszystkie transakcje magazynowe dotyczące wybranej pozycji.

Przy zakładaniu lub zmianie pozycji można określić:


Stan min.

Możemy tu wprowadzić stan minimalny (łącznie dla wszystkich magazynów). Jest on wykorzystywany podczas tworzenia Raportu stanów minimalnych (w ramach raportu stanu magazynu).

Stan max.

Określenie maksymalnej ilości, jaka może znajdować się na magazynach.

Przy wydaniu zaokrąglać do

Ilość do jakiej należy zaokrąglać wydawany lek przy pobieraniu go z magazynu. Stosuje się w przypadku, gdy na przykład butelka po otwarciu nie nadaje się do powtórnego użycia,   

a dawka dla zwierzęcia jest mniejsza niż zawartość tej butelki.

Regał

Nazwa (numer) regału w magazynie, gdzie znajduje się wskazana pozycja.



Po prawej stronie znajdują się dane o innych cenach: 

Cena minimalna - To cena urzędowa, poniżej której zgodnie z prawem nie wolno sprzedawać danego towaru. Ustalenie ceny minimalnej następuje na wniosek producentów; jest ona wyższa od ceny równowagi. Wprowadzenie ceny minimalnej wymaga równoczesnego przeciwdziałania zmniejszeniu popytu na rynku, poprzez interwencyjny skup przez państwo. 

Cena przetargowa - Cena, której hurtownia nie może przekroczyć według umowy przetargowej. 

Cena zbiorcza (brutto) - Jeżeli dla leku jest określona taka cena to podczas wizyty jest brana pod uwagę tylko ta cena. 


Określanie cen i marż


W menu Administrator -> Opcje -> Ceny możemy określić, że cena sprzedaży będzie definiowana automatycznie na podstawie ceny zakupu powiększonej o ustaloną marżę. Możemy również określić w jaki sposób system ma zaokrąglać cenę sprzedaży np. do 10, 50 groszy lub pełnych złotych.  


Wszystkie dostępne opcje na tej zakładce to:

Komunikaty podczas przeglądania tego spisu "Kartoteka leków i zabiegów". 

oUprzedzać o niedodatniej cenie sprzedaży 

oUprzedzać o cenie sprzed. niższej od ceny zak. 

oWyświetlać także ceny hurtowe - Jeśli włączymy ten znacznik, to w Kartotece leków możemy zdefiniować dodatkowe ceny wykorzystywane później przy sprzedaży. Podczas sprzedawania lub wydawania towaru możemy wybrać jedną z cen, klikając myszka na napis "Cena". 

oNie zmieniaj automatycznie ceny hurtowej - Przy przyjmowaniu towarów na stan, gdy cena zakupu podniesie się. 

oNie zmieniaj automatycznie ceny hurtowej 2 - Przy przyjmowaniu towarów na stan, gdy cena zakupu podniesie się. 

Ustalanie ceny przy przyjęciu 

oBez zmian - Nie ma pytania o cenę przy przyjęciu na magazyn. 

oAutomatycznie - Cena sprzedaży zostanie ustalona w oparciu o nowo ustaloną cenę zakupu powiększoną o marżę, określoną dla towaru w Kartotece leków i zabiegów. 

oPytaj o cenę przy zmianie ceny bazowej - Jeśli przy przyjęciu pozycji pojawi się inna cena od dotychczasowej, to pojawi się okno z nowo wyliczoną ceną, którą można zaakceptować, odrzucić lub zmienić ręcznie - podając ceną lub marżę. 

oZawsze pytaj o nową cenę (zalecane) - Przy przyjęciu każdej pozycji na magazyn pojawi się okno z nowo wyliczoną ceną, którą można zaakceptować, odrzucić lub zmienić ręcznie - podając ceną lub marżę. 

Zgodnie z narzutem dla towaru lub całego systemu - Czy cena sprzedaży ma być ustalana z uwzględnieniem globalnego narzutu, czy narzutu indywidualnie określanej dla każdej pozycji w kartotece leków i zabiegów. 

Domyślny narzut dla nowo wpisywanych pozycji: dla ceny detalicznej, hurtowej, hurtowej2 - Będzie podpowiadany przy zakładaniu nowego leku, można go jednak indywidualnie zmieniać. 

Zaokrąglaj cenę do - W poprzednich wersjach była to przydatna funkcjonalność, jednak obecnie NIE ZALECA się ZAZNACZANIA TEJ OPCJI. Przy groszowych cenach leków za 1 ml włączenie zaokrąglania nawet do 10 groszy może spowodować znacznie odchylenia wartości rachunku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaokrąglanie wartości całych rachunków do pełnych złotych, dostępne podczas rozliczania wizyty. 

Cennik zaawansowany - Czy ma być stosowana większa ilość cen niż 3 podstawowe. Po włączeniu cennika zaawansowanego można ustalić domyślne narzuty (przycisk "Szczegóły") dla poszczególnych kategorii cen (ceny mogą być mieć nazwy od A do J). Przejście na ceny zaawansowane wiąże się z nieco bardziej zaawansowanym zarządzaniem cenami (ceny sprzedaży nie są już umieszczone bezpośrednio na karcie towaru, ale w osobnym oknie). Do każdej grupy klientów można przypisać odpowiednią grupę cenową. 

Przy zmianie ceny bazowej w Kartotece 

oZapytaj o nowe ceny 

oAutomatycznie zmień ceny na nowe 

oNie rób nic 

Jeśli klient ma ustalony narzut, cena sprzedaży wyliczana na podstawie: 

oCeny bazowej - (zalecane) – typowa opcja. 

oCeny zakupu – Przydatne przy refakturowaniu faktur zakupu na hodowców. 

Priorytet cen – Dwie opcje do wyboru: 

o1.Magazynu, 2.Ceny dla grup klientów 

o1.Cena z grup klientów, 2.Ceny dla magazynów 

Przycisk "Taryfa nocna" - Wyświetla okienko z takimi danymi jak: 

oStosować - Czy system ma sprawdzać jaka taryfa obecnie obowiązuje. Jeśli włączone, to w oknie nawigatora, w prawym dolnym rogu pojawiać się będzie ikonka księżyc lub słońce, symbolizujące odpowiednio godziny nocne lub godziny dnia. 

oMarża na usługi w nocy - Jeśli taryfa nocna jest włączona, to system podwyższy cenę każdej wybranej usługi o wskazaną marżę. 

Taryfa nocna od godz. do godz. - Ustawiamy tu godziny obowiązywania taryfy nocnej.



Poprzednie: Grupy towarowe                                                                                                                                                                                                                                                                            Następne: Magazyn

 Zobacz także: 
Kartoteka leków i zabiegów