Rozliczenie z pracownikami to jeden z modułów, który ułatwi wyliczanie wynagrodzeń dla pracowników. Odpowiednia konfiguracja sprawi, że wszelkie wyliczenia wykona za nas system za pomocą raportu. Podcza konfiguracji modułu należy zadać sobie kilka pytań, które ułatwią nam omówienie zasad naliczania prowizji:

schemat I

Wywołanie modułu rozliczeń z pracownikami znajdziemy w zakładce Administrator pod opcją Pracownicy:adm.prac

Konfiguracja rozliczenia pracowników znajduję się pod przyciskiem Operacje -> Parametry rozliczania pracowników:

operacje

Głównym elementem, na którym należy się skupić w kontekście rozliczenia z pracownikami jest sposób wyliczania prowizji:

parametry rozliczania pracowników

  • towarów i usług – prosty sposób określania prowizji dla pracownika, który otrzyma założony procent od sprzedaży towarów oraz usług:

finanse wdg towarow i uslug

  • grup towarowych –rozbudowany system określenia prowizji dla pracownika. Wybierając taki model rozliczenia, mamy możliwość wyboru procentowego prowizji dla każdej z grup towarowych. W związku z tym jesteśmy w stanie np. lekarzowi określić procent od sprzedanych leków, pracownikowi recepcji od sprzedanych asortymentów znajdujących się w grupie towarowej sklep (np. karmy, zabawki itp.). Model takich rozliczeń jest także świetnym zastosowaniem w momencie wysyłania próbek do badań w zewnętrznych laboratoriach.
    W przypadku np. badania krwi jako usługę określamy pobranie krwi, która będzie w grupie usług, za którą lekarz otrzyma określoną prowizję. Drugą usługa będzie badanie krwi, które jednak warto dodać do grupy towarowej usługi obce, za którą lekarz prowizji nie otrzyma,  gdyż jest to koszt, który lecznica ponosi w zamian za otrzymanie wyników badania.

finanse2

  • grup pracowników / grup towarowych - model jest stosowany analogicznie jak wyżej, z dodaniem odpowiednich grup pracowników.

grupy

KlinikaXP daje możliwość wykonywania raportów, dzięki którym zostanie wyliczona prowizja do wypłacenia dla pracownika. Jedynym warunkiem jest rejestracja oraz rozliczenie (dokument rozliczeniowy) utworzone na konkretnego pracownika.


Wywołanie: Administrator -> Pracownicy -> Rozliczenie pracowników:

rozliczenie pracownikow2

  • Proste rozliczenie – wybieramy jedynie zakres dat, określamy pracownika lub generujemy raport dla wszystkich. W przypadku, jeżeli posiadamy oddziały lub magazyny, możemy zastosować odpowiednie filtry. Raport można wydrukować, podejrzeć, wyeksportować do PDF oraz wysłać mailem.

rozl dzial prac

  • Więcej opcji –mamy możliwość określenia większej liczby składowych jak np. zakresy dokumentów. W przypadku kiedy mamy klientów, którzy potrafią zalegać z płatnościami warto zastosować mechanizm w którym pracownik otrzyma prowizje jedynie za dokumenty zapłacone. Uczciwym w tym momencie wydaje się generowania dwóch raportów rozliczeniowych: za poprzedni miesiąc, ale tylko dla dokumentów zapłaconych oraz za poprzedni miesiąc ale tylko zaległe dokumenty zapłacone w tym okresie.

rozliczenie pracownikow wiecej opcji

Poniżej zaprezentowany jest schemat rozliczenia dwustopniowego:

schemat III

W drugiej zakładce Wyliczanie prowizji mamy możliwość np. określenia czy prowizje liczymy od kwoty netto czy brutto czy  od zysku bądź sprzedaży (przychodu). Czy rozliczeniu od wartości netto pomijamy Vat zakupu oraz sprzedaży, co wydaję się naturalnym rozwiązaniem. W przypadku wyboru wyliczania prowizji od wszystkich dokumentów, pracownicy znają kwoty od których dostana wynagrodzenie, jednak nie zwracają uwagę na wypłacalność klientów. W przypadku rozliczenia od dokumentów zapłaconych, lekarza maja na uwadze sytuacje finansowa klientów, więc mogą dobrać odpowiednie leczenie. Stwarza to jednak możliwość pozbawienia prowizji, mimo wykonanej pracy, gdyż nie zostaną opłacone przez klienta. W tym wypadku warto zastosować rozliczanie dwustopniowe opisane powyżej.

wyliczanie prowizji2

Poniższy schemat opisuje wybór rozliczania netto/brutto oraz rozliczenia z dokumentów zapłaconych lub wszystkich:

schemat II

TYPOWE PYTANIA

 question mark button64px

Wartość dokumentów nie zgadza się z tym, co wynika z wizyt - prowizja jest wyliczana dla innych osób. Jak to poprawić?

Jeśli wiztę rejestruje lekarz, a dokument za wizytę tworzony jest na recepcji, to może się zdarzyć, że osobą wystawiającą paragon jest ktoś inny (recepcjonistka) niż lekarz, który odpowiada za leczenie i związany z tym przychód. W takim przypadku można zmienić dokumenty finansowe tak, aby osobą wystawiającą był lekarz odpowiadający za wizyty. 

Rozwiązanie: Wchodzimy do okna Dokumenty -> wybieramy odpowiedni zakres czasowy, a następnie: -> przycisk Operacje -> Zmień osoby wystawiające na autorów wizyt. Po zakończeniu tego procesu możemy sprawdzić rozliczenie pracowników.


question mark button64px

Wydaje mi się, że wartość usług w poszczeóglnych grupach towarowych nie jest prawidłowa. Jak to sprawdzić?

Rozwiązanie: Uruchamiany raport: Centrum Wydruków -> SPRZEDAŻ, CENNIK -> Sprzedaż wg grup towarowych. Wybieramy tu grupę, zakres czasowy, poziom raport: szczegółowy. Możemy teraz sprawdzić, czy w zestawieniu uwzględniane są właściwe pozycje.

 

 

Całość powyższych wiadomości możecie także obejrzeć filmie:

https://www.klinikaxp.pl/filmy-instruktazowe/87-testowa/19-rozliczenie-pracownikow#content