Często się zdarza, że podobne przypadki wymagają podobnego leczenia, podania wielu leków oraz zastosowania przynajmniej kilku zabiegów. Aby usprawnić pracę i nie wyszukiwać tych pozycji każdorazowo, warto utworzyć gotowe zestawy leczenia, które w prosty sposób zastosujemy w wizycie.
Wywołanie: Menu -> Organizacja pracy -> Schematy Leczenia
Tworzenie nowego schematu
Każdy zestaw identyfikowany jest poprzez jego nazwę. Dla każdego zestawu można dodać leki i zabiegi wybierane z Kartoteki leków i zabiegów, dla których podajemy ilość. Stworzony schemat możemy przypisać do gatunku zwierzęcia oraz w przypadku pracy wielooddziałowej - do oddziału. Na samym dole okna możemy określić całkowity koszt wprowadzonego schematu (klikamy na ołówek). Jeśli nie podamy ceny za cały zestaw, określana będzie na podstawie sumy cen sprzedaży poszczególnych składników (pole „Suma cen pozycji”)
Etapy tworzenia nowego schematu:
- Wybieramy przycisk „Nowy zestaw”, uzupełniamy nazwę zestawu
- Pozycje dodać możemy na dwa sposoby:
Przycisk „Dodaj pozycje do schematu” -> Wyszukujemy pozycję -> Podajemy ilość. Dodatkowo, jeżeli ilość użytego leku/zabiegu zależy np. od wagi zwierzęcia zaznaczamy pole „Pytać o ilość podczas wizyty”
W przypadku, gdy posiadamy już podobny schemat, który chcemy zmodyfikować możemy skorzystać z funkcji kopiowania pozycji z innego zestawu.
Wywołanie: Operacje -> Skopiuj do tego schematu pozycje z innego schematu -> Wybieramy zestaw, który chcemy skopiować
Pozostałe Operacje
Wywołanie: Operacje
- Pokaż szacunkowy koszt schematu – po wybraniu tej funkcji system wyliczy jaki jest koszt zakupu pozycji znajdujących się w aktualnie wybranym zestawie. W związku z rosnącymi cenami produktów, warto jest od czasu do czasu wywołać tę funkcję i sprawdzić, czy nie należałoby podnieć cenę zestawu
- Podczas wizyty pokaż jedno okno ze wszystkimi pozycjami - wyświetlone zostanie okno ze wszystkimi pozycjami zestawu. W tym formacie zaznaczyć możemy, które pozycje wykorzystać, a które nie oraz zastosować zamienniki (o zamiennikach opisane niżej)
- Podczas wizyty pytaj o każdą pozycję osobno - wszystkie pozycje zostaną dodane do wizyty, a pytania pojawią się przy pozycjach, w których zaznaczono "Pytać o ilość podczas wizyty"
Zamienniki
Jeżeli posiadamy w swojej kartotece pozycje, które wykorzystujemy zamiennie nie musimy dodawać każdej z nich do zestawy. W systemie istnieje możliwość oznaczenia pozycji wspólnym kodem ATCVET, który grupuje nam pozycje o tym samym zastosowaniu. Następnie w zależności od dostępności towaru możemy wymieniać pozycje na inną.
Kod ATCVET ustawiamy w karcie leku. W pierwszej kolejności tworzymy kartotekę kodów klikając na przycisk . Następnie wybieramy lupę i wskazujemy, do której grupy przypisać daną pozycję:
Zastosowanie w schemacie:
Wykorzystanie w wizycie
Po skonfigurowaniu zestawów możemy zastosować je podczas wizyty.
Wskazujemy zestaw, po czym system zapyta nas zastosowanie leków oraz zabiegów wraz z wybraną ilością.
Wybrane leki oraz zabiegi wraz z zastosowanymi ilościami zostają skopiowane do opisu wizyty, gdzie możemy nanieść ewentualne indywidualne korekty. System zastosował także przyjętą cenę za zestaw:
Konfigurację oraz zastosowanie schematów leczenia możecie także zobaczyć na filmie:
https://www.klinikaxp.pl/filmy-instruktazowe/89-leczenie/10-schematy-leczenia#content