Przełom roku to najlepszy czas na usprawnienie organizacji pracy. W wielu placówkach rozpoczęcie nowego roku to czas odkryć: że istnieje inflacja, że wygodniej numerować dokumenty w zakresie miesiąca a nie roku, czas na usprawnienia, które pozwolą przeżyć nowy rok bezpieczniej, mądrzej i wygodniej.
Im więcej czynności i danych rejestrujemy w jednym programie, tym więcej skorzystamy na integracji i synergii z tym związanej. Jeśli faktury były wystawiane poza Kliniką XP lub drukowane na kasie a nie drukarce fiskalnej, to dobry moment, żeby w końcu wszystko mieć w jednym miejscu. Warto zacząć wysyłać pliki JPK do księgowości, ułatwiając życie sobie i księgowej. Może czas na włączenie zapisów internetowych przez
WetTermin lub synchronizację z
kalendarzem Google?
UWAGA: Komplet informacji o czynnościach, które warto wykonać na koniec roku, znajdziecie w artykule Porady na koniec roku 2020.
|
CZY MOŻEMY ŁATWO PODNIEŚĆ CENĘ WSZYSTKICH USŁUG NA PRZYKŁAD O 3%?
Oczywiście! Po latach w miarę stałych cen od mniej więcej roku da się zauważyć powracającą inflację. Zamiast spędzać godziny na sprawdzaniu i podwyższaniu cen, można to zrobić zbiorczo.
Wchodzimy do Apteka->Leki i Zabiegi i wybieramy grupę pozycji, dla których chcemy zmienić cenę:
|
Klikamy „Operacje” i mamy do wyboru kilka sposobów na zmianę cen danej grupy:
1. Zmień cenę dla wszystkich pozycji – ustawiamy, które ceny zmieniamy, ich rodzaj, rodzaj zmiany, w jaki sposób oraz o ile.
2. Prostszą, chociaż niekoniecznie lepszą, możliwość daje nam funkcje Zmień narzut dla wszystkich pozycji – określając procentowy poziom nowego narzutu
3. Jeżeli posiadamy kilka cenników (stosujemy ceny zaawansowane), to wybieramy Edytuj cennik ->Operacje->Zmień narzut dla wszystkich pozycji. Określamy sposób zmiany, rodzaj narzutu oraz wartość procentową.
|
NUMERACJA DOKUMENTÓW
Domyślnie Klinika XP numeruje dokumenty w zakresie roku: kolejny numer / magazyn / rok, np. FAKTURA 15/01/2020. Wygodniej jednak numerować dokumenty w zakresie miesiąca np. numer / miesiąc / rok lub numer / miesiąc / magazyn / rok. Dzięki temu, w razie zauważenia jakiegoś błędu, konieczności uzupełnienia itd. zmiana będzie dotyczyć tylko jednego miesiąca, nie zaburzając numeracji w całym roku.
|
Wchodzimy: Administrator->Opcje->Wystawianie dokumentów. Zmieniamy z „prostej” na „ciągi numeracyjne”. Z „typowych szablonów” wybieramy najbardziej nam odpowiadający. W identyczny sposób ustawiamy „numerację pozostałych dokumentów” klikając w niebieską strzałkę.
Zaletą numeracji z wykorzystaniem miesiąca / magazynu jest m.in. szybsza identyfikacja dokumentu; łatwość wystawiania np. faktur z poprzedniego miesiąca. Nie trzeba się martwić o późniejsze ich przenumerowywanie.
Jeżeli posiadamy oddziały warto sprawdzić i ewentualnie zmienić dodatkowe ustawienia.
W ciągach numeracyjnych dla faktur i dokumentów wprowadzamy dodatkowy zapis „%DIV”. Następnie przechodzimy do „Praca wielooddziałowa” i zaznaczamy odpowiednie pola:
W razie trudności zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.