W Kartotece Leków i Zabiegów nie podajemy nigdzie ilości na stanie ani serii i dat ważności. Wszystkie ilości pozycji w magazynie ustalane są na podstawie dokumentów – nie istnieje możliwość ręcznego ustalania stanów magazynowych. Dzięki temu działanie magazynu jest przejrzyste i daje bezpieczeństwo w razie kontroli nadzoru farmaceutycznego.


Pierwszym dokumentem magazynowym będzie prawdopodobnie Bilans otwarcia, w którym wpisujemy – ogólnie mówiąc - ile czego jest na stanie.


Aby utworzyć Bilans otwarcia, klikamy w Nawigatorze na: Inny dokument -> wybieramy Bilans Otwarcia

C:\Users\Paweł\Desktop\foto\navi - bo.JPG


C:\Users\Paweł\Desktop\foto\bo.JPG


Wybieramy datę, z jaką chcemy przyjąć Bilans Otwarcia, po czym w lewym górnym rogu klikamy na “Dalej”. Wybieramy pozycję ze spisu leków i zabiegów i klikamy na “Wybierz

Pojawi się teraz okno Edycja pozycji, gdzie wpisujemy ilość na stanie oraz cenę zakupu, numer serii i datę ważności leku. 

Jeśli posiadamy kilka serii, to wpisujemy lek kilkukrotnie, za każdym razem wpisując nową serię.

Bardzo ważne jest prawidłowe wprowadzenie cen, jeśli chodzi o opakowania i podstawowe jednostki miary.

Jeśli podajemy ilość w podstawowych jednostkach miary (np. mililitry, gramy, dawki itd.), to po prostu wpisujemy ilość i cenę:



Przy wprowadzaniu ilości wygodniejsze może być podanie ilości opakowań i ceny za opakowania – tak dane mamy zwykle na fakturze dostawcy. 

W takim przypadku wystarczy zaznaczyć pole Ilość podawana w opakowaniach – i podać teraz odpowiednie dane. Gdy klikniemy na Ok, system automatycznie przeliczy podane ilości opakowań na jednostki, w których będziemy wydawać/sprzedawać daną pozycję.


Jeśli jednostka miary,  nie jest prawidłowa, możemy kliknąć na przycisk „Karta” i wprowadzić odpowiednie poprawki. 

Po powrocie dane nie zostaną przepisane automatycznie – aby pojawiły się w dokumencie, wystarczy kliknąć na przycisk , obok przycisk Karta.


C:\Users\Paweł\Desktop\foto\edycja pozycji.JPG


Uwagi: 

Jeśli wprowadzimy omyłkowo cenę za całe opakowanie (bez zaznaczenia pola Ilość podawana w opakowaniach) zamiast ceny za np. mililitr, to cena bazowa oraz cena sprzedaży zostaną ustawione na zbyt wysokim poziomie. W takim przypadku konieczne będzie przejście do Karty leku lub odnalezienie pozycji w spisie leków i zabiegów i ręczne skorygowanie ceny bazowej (czyli najwyższej ceny zakupu) oraz ceny sprzedaży.


Poprzednie: Uporządkowanie listy leków i zabiegów                                                                                                                                                                                                        Następne: Import faktur od dostawców

Zobacz także:
Film instruktażowy Przyjęcie leków na stan magazynu