Obserwacja
Możemy także wybrać zarejestrowanie obserwacji. Na początku pojawi się pytanie, która z czterech obserwacji ma być zarejestrowana:
W zależności od wskazanego numeru system przejdzie do edycji danej obserwacji. Jeśli wcześniej zostały zarejestrowane jakiekolwiek obserwacje dla tego zwierzęcia, to system
uwzględni to używając następujących reguł:
1)Jeśli poprzednia obserwacja nie jest oznaczona jako trwająca, to system zachowuje się tak, jakby jej nie było – pozwala wybrać dowolną z czterech obserwacji.
2)Jeśli w bazie istnieją obserwacje trwające, to system sprawdza, jaki numer miała poprzednia obserwacja i na tej podstawie proponuje obserwację o numer większą od poprzedniej. Jeśli na przykład poprzednio pies był na drugiej obserwacji, to teraz system podpowie, że powinna być zarejestrowana trzecia. Można jednak będzie wskazać od razu czwartą, jeśli na trzeciej właściciel się nie pojawił.
Podczas wprowadzania nowej obserwacji należy podać informacje o pogryzieniu (data pogryzienia, Pogryziony, Zamieszkały, Uwagi), które zawsze można sprawdzić i uzupełnić korzystając z przycisku „Informacje o pogryzieniu”. Można tu też korzystając z odpowiednich przycisków, wydrukować zaświadczenie o rozpoczęciu, kontynuacji lub zakończeniu obserwacji (na żądanie właściciela zwierzęcia lub pokąsanego).
Na dole okna są wyświetlone informacje o ostatnim szczepieniu zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.
Znacznik „Obserwacja trwająca” mówi o tym, czy zwierzę znajduje się jeszcze pod obserwacją. Znacznik ten zostanie wyłączony przy zakończeniu obserwacji i wydrukowaniu zaświadczenia o tym fakcie. Wyłączenie znacznika powoduje, że obserwacja będzie traktowana jako zakończona.
Z przycisku „Parametry…” korzystamy, jeśli chcemy obejrzeć lub zmienić ustawienia:
•Automatycznie wpisywać usługę po wykonaniu obserwacji – jeśli wyłączone, to podczas rejestrowania obserwacji do opisu leczenia zostanie dopisana usługa związana z wykonaniem odpowiedniej obserwacji.
oUsługa przy pierwszej obserwacji – wskazana tu usługa zostanie automatycznie zapisana w leczeniu, jeśli rozpoczynamy nową obserwację.
oUsługa przy drugiej obserwacji – jak wyżej, ale dla drugiej obserwacji.
oUsługa przy trzeciej obserwacji – jak wyżej, ale dla trzeciej obserwacji.
oUsługa przy czwartej obserwacji – jak wyżej, ale dla czwartej obserwacji.
•Drukować numery obserwacji – w niektórych powiatach wymagane jest drukowanie numerów prowadzonych obserwacji. Włączenie tego znacznika powoduje drukowania numerów nadawanych kolejno w ramach danego roku.
•Ustalanie dat obserwacji – rozporządzenie mówi, że obserwacje należy przeprowadzić W pierwszym, piątym, dziesiątym i piętnastym dniu od pogryzienia. Jednak w niektórych powiatach jest to interpretowane jako: W pierwszym dniu, po pięciu, dziesięciu i piętnastu dniach (a więc druga i dalsze obserwacje wykonywane są o dzień później). Ustawiając ten parametr można dostosować system do lokalnych wymogów.
← Poprzednie: Profilaktyka Następne: Diagnostyka →