Kopię zapasową wykonuje użytkownik w dowolnym momencie pracy. System proponuje wykonywanie kopii podczas kończenia pracy z "Kliniką XP". Jeśli przez 7 dni użytkownik nie wykonuje kopii zapasowej, domyślnym przyciskiem wyświetlanym podczas kończenia pracy jest właśnie "Kopia zapasowa", co "prowokuje" do wykonania "backupu".


Podczas tworzenia kopii możliwe są generalnie dwa podejścia: 

1.zaznaczenie, aby system umieszczał data/godzinę w nazwie kopii - wtedy każda kopia to inny plik, np. bk20090304 - kopia bazy wykonana 4 marca 2009 roku. 

2.nie zaznaczanie daty i godziny - wtedy ostatnia kopia powoduje przemazanie poprzedniej. Za każdym razem plik z kopią otrzymuje nazwę backupdata. 

Wybranie pierwszej opcji jest bezpieczniejsze, bo w przypadku np. uszkodzenia bazy można odwołać się do wcześniejszych, nie uszkodzonych kopii. Powoduje jednak powstawanie wielu plików, które po pewnym czasie mogą zabierać całkiem sporą część dysku twardego. Dlatego co jakiś czas warto usuwać stare kopie, pozostawiając kilka ostatnich i, ewentualnie, po jednej z kopii z każdego poprzedniego miesiąca. 

Drugie podejście powoduje oszczędność miejsca, jednak w razie awarii dysponujemy tylko jedną kopią danych. Jeśli i ona jest uszkodzona, możemy mieć problem z odzyskaniem danych. W takim przypadku zalecane jest systematyczne zachowywanie kopii poza dyskiem twardym (CD, PenDrive).


GDZIE ZACHOWYWANE SĄ DANE?

Domyślnie system jako miejsce wykonania kopii podpowiada folder Backup. Jest to podfolder umieszczony w folderze Kliniki XP. Zwykle Klinika XP jest zainstalowana w folderze C:\BRI\KlinikaXP, a folder Backup znajduje się właśnie w nim: C:\BRI\KlinikaXP\Backup. W przypadku Windows Vista zalecaną instalacją programu jest katalog poza folderem C:\Program Files, zwykle będzie to C:\BRI\KlinikaXP - i wtedy odpowiednio folder kopii to C:\BRI\KlinikaXP\Backup. 
Uwaga: Instalacja Kliniki XP pod Windows Vista w folderze Program Files może spowodować, że kopie nie będą wykonywane. Domyślnie użytkownik systemu nie posiada uprawnień Administratora i program przez niego uruchomiony nie może zapisywać nic w folderze lub podfolderach Program Files. Można skonfigurować specjalny system uprawnień, który pozwoli na zwiększenie uprawnień użytkownika, jednak łatwiejsze i wygodniejsze jest instalowanie Kliniki XP poza tym specyficznym folderem. 


Folder Backup to wygodne miejsce to przechowywania kopii, jednak ze względu na różnego rodzaju awarie, przeinstalowywanie komputera itd. warto co jakiś czas (na przykład raz w tygodniu) zachowywać dane poza komputerem - podczas archiwizacji wskazać np. PenDrive. Obecne rozmiary i ceny tych pamięci pozwalają na przechowywanie wielu kopii, a szybkość również nie jest już ograniczeniem. 


Uwagi: 

1.Kopia zapasowa jest spakowanym plikiem w formacie zip. Jego dalsze pakowanie nie ma sensu. 

2.Podczas archiwizacji można wskazać bezpośredni zapis na płycie CD. Jest to dostępne w przypadku komputerów wyposażonych w napędy CD bez nagrywania DVD. Klinika XP wykorzystuje tu mechanizm wbudowany w system operacyjny Windows, który umożliwia zapis na płyty właśnie na takich napędach. Na dziś mechanizm ten nie potrafi zapisywać danych na bardziej zaawansowanych stacjach dysków. 

3.W przypadku nagrywania na pamięci typu PenDrive (USB Drive) warto odczekać kilka sekund po zakończeniu nagrywania danych na ten nośnik. Mimo, że system Windows powiadomi o zakończeniu procesu, nagrywanie może jeszcze chwilę trwać (kopiowanie jest buforowane podobnie jak wysyłanie wydruków do drukarki). 


ODZYSKANIE DANYCH Z KOPII ZAPASOWEJ

Aby odzyskać kopię wchodzimy do menu: Administrator -> Zadania Administratora -> i tu klikamy na: Odzyskaj dane. Jeśli chcemy odzyskać dane z kopii znajdującej się w folderze Backup, wskazujemy po prostu jeden z plików zawierających kopię zapasową i klikamy na "Odzyskaj dane". Jeśli kopia znajduje się np. na PenDrive'ie lub płycie CD, wskazujemy odpowiednią ścieżkę do pliku. Opcja "Magazyn w chmurze" umożliwia odzyskiwanie danych znajdujących się na dysku wirtualnym.

Jeśli baza jest uszkodzona, to może okazać się niemożliwe uruchomienie programu i odzyskanie kopii z tego poziomu. W takim przypadku konieczne będzie odzyskanie kopii zapasowej ręcznie. Jeśli Klinika XP jest otwarta, należy ją zamknąć. Plik kopii zawiera w środku jeden plik z całą bazą danych. Dwukrotne kliknięcie na plik kopii (np. backupdata.zip) powinno spowodować otwarcie pliku i wyświetlenie pliku data.fdb lub data.gdb. Plik ten wystarczy przenieść za pomocą lewego przycisku myszy do folderu bazy danych - najczęściej C:\BRI\KlinikaXP. Do wykonania tej operacji wymagane jest indywidualne hasło, które uzyskać można od serwisu Biura Rozwiązań Informatycznych. Gdy system zapyta, czy zastąpić istniejący plik data.gdb (lub data.fdb) odpowiadamy TAK. 
Uwaga: dotychczas używana baza zostanie bezpowrotnie utracona i zastąpiona kopią. 


KOPIE PODRĘCZNE

Kopie podręczne wykonywane są przez program automatycznie w trakcie pracy. Warunkiem wykonywania kopii podręcznych jest ich włączenie w menu: Administrator -> Opcje -> Zakładka ochrona danych -> znacznik "Wykonuj kopie podręczne podczas pracy programu". Można tu również zaznaczyć jak często mają być wykonywane kopie oraz ile ich ma być przechowywanych. Domyślnie system wykonuje kopie co 2 godziny ciągłej pracy i przechowuje 4 ostatnie kopie. 
Uwaga: czas do wykonania kopii liczony jest od momentu uruchomienia programu. Jeśli więc jednego dnia program jest włączony przez półtora godziny, to nie zostanie wykonana kopia podręczna, a przy następnym uruchomieniu muszą upłynąć dwie godziny, aby mechanizm kopiowania został uruchomiony. Jeśli na programie pracujemy dorywczo, można skrócić czas pomiędzy kopiami np. do 60 minut. Nie jest zalecane zbytnie skracanie odstępów pomiędzy kopiami, bo kopiowanie może dość intensywnie angażować zasoby komputera i spowalniać przez ten czas pracę programu. 

Wykonanie kopii podręcznej polega na skopiowaniu pliku bazy danych do folderu Backup. Ponieważ kopia wykonywana jest w trakcie pracy, w celu skrócenia czasu tego procesu, plik nie jest pakowany. Kolejne kopie mają nazwy zawierające datę i czas ich powstania. Jeśli np. kopia podręczna została wykonana 4 marca 2009 roku o godzinie 2.45, to plik pojawi się w folderze C:\BRI\KlinikaXP\Backup i będzie miał nazwę kopia_20090304g0245.fdb. Po wejściu do menu: Administrator -> Zadania Administratora możemy zobaczyć, o której godzinie system wykonał ostatnio kopię podręczną na tym komputerze. Brak informacji na ten temat sugeruje, że wykonywanie kopii podręcznych nie jest włączone. 

Uwaga: W przypadku wersji sieciowej kopie podręczne można wykonywać tylko na serwerze - i tylko tam należy ustawić wykonywanie kopii podręcznych. 


ODZYSKIWANIE DANYCH Z KOPII AUTOMATYCZNEJ

Aby odzyskać kopię podręczną wchodzimy do menu: Administrator -> Zadania Administratora -> i tu klikamy na: Odzyskaj z kopii automatycznej. W tym momencie system wyświetli nam pliki zawierające kopię (wszystkie pliki z rozszerzeniem .fdb oraz na wszelki wypadek .gdb). Po wskazaniu pliku zastąpi on dotychczasowy plik bazy danych (najczęściej data.gdb lub data.fdb, znajdujący się w folderze Data)



Następne: Zgłaszanie uwag do autora programu