Ceny
Ceny - ustawienia podstawowe
Określenie dokładności cen:
•2 msc. po przecinku – Nie ma wtedy rozbieżności w stosunku do faktur zakupu, jednak przy wydawaniu leków liczonych w mililitrach dokładność do 1 grosza może spowodować znaczne zniekształcenia wartości paragonu.
•4 msc. po przecinku – Wygodne do wydawania towarów, chociaż mogą powstać odchylenia wartości faktur zakupu, liczonych z dokładnością do 1 grosza.
•W magazynie pokazuj ceny i wartości brutto - Parametr wyświetlania
Ceny zakupu i ceny bazowe
Ustalanie ceny zakupu przy przyjęciu.
•Średnia ważona - (zalecana): W momencie zakupu cena uśredniana jest według wzoru:
cena średnia = (ilość na stanie X dotychczasowa cena + nowa ilość X nowa cena) / (ilość na stanie + nowa ilość)
•Cena ostatnia - Cena wszystkich leków niezależnie od dostawy zostanie ustalona na podstawie ceny z ostatniego przyjęcia.
•Ceny ewidencyjne - Ceny nie są zmieniane przez program w wyniku przyjęć leków na stan. Użytkownik zarządza nimi ręcznie, ustawiając je w Kartotece Leków i zabiegów.
•Dozwolona zmiana ceny na niższą - Jeśli ten parametr nie jest włączony, przyjęcie na stan pozycji o niższej cenie (np. promocja) nie spowoduje obniżenia kosztu zakupu.
Ceny bazowe
Ustalanie ceny zakupu przy przyjęciu.
•Przy droższym zakupie zmieniaj cenę bazową (zalecane) – Jest to domyślne ustawienie systemu: gdy pojawia się droższy towar, podnosi się cena bazowa, a z nią cena sprzedaży. Można jednak zablokować automatyczne podnoszenie ceny bazowej – gdy na przykład mamy długoterminową umowę z klientem, bazującą na stałych cenach.
•Cena bazowa ustalona na podstawie magazynu - Wybranie magazynu do ustalenia ceny bazowej. Cena bazowa ustalana jest jako najwyższa Cena zakupu. Dopóki ceny zakupu w kolejnych dostawach nie przekroczą ceny bazowej, pozostaje ona bez zmian. Po przekroczeniu zaś cena bazowa podwyższana jest do najwyższej ceny zakupu. Jeśli wskażemy konkretny magazyn, to do ustalania ceny sprzedaży będą brane pod uwagę ceny z tego właśnie magazynu. Tak będzie, gdy mamy magazyn główny i na przykład magazyny pracowników, bazujące na cenach wyższych. W typowej działalności zalecane jest wybranie tu opcji „Wszystkie magazyny”.
Ceny sprzedaży
Komunikaty podczas przeglądania tego spisu "Kartoteka leków i zabiegów".
•Uprzedzać o niedodatniej cenie sprzedaży
•Uprzedzać o cenie sprzed. niższej od ceny zak.
•Wyświetlać także ceny hurtowe - Jeśli włączymy ten znacznik, to w Kartotece leków możemy zdefiniować dodatkowe ceny wykorzystywane później przy sprzedaży. Podczas sprzedawania lub wydawania towaru możemy wybrać jedną z cen, klikając myszka na napis "Cena".
•Nie zmieniaj automatycznie ceny hurtowej - Przy przyjmowaniu towarów na stan, gdy cena zakupu podniesie się.
•Nie zmieniaj automatycznie ceny hurtowej 2 - Przy przyjmowaniu towarów na stan, gdy cena zakupu podniesie się.
Ustalanie ceny przy przyjęciu
oBez zmian - Nie ma pytania o cenę przy przyjęciu na magazyn.
oAutomatycznie - Cena sprzedaży zostanie ustalona w oparciu o nowo ustaloną cenę zakupu powiększoną o marżę, określoną dla towaru w Kartotece leków i zabiegów.
oPytaj o cenę przy zmianie ceny bazowej - Jeśli przy przyjęciu pozycji pojawi się inna cena od dotychczasowej, to pojawi się okno z nowo wyliczoną ceną, którą można zaakceptować, odrzucić lub zmienić ręcznie - podając ceną lub marżę.
oZawsze pytaj o nową cenę (zalecane) - Przy przyjęciu każdej pozycji na magazyn pojawi się okno z nowo wyliczoną ceną, którą można zaakceptować, odrzucić lub zmienić ręcznie - podając ceną lub marżę.
•Zgodnie z narzutem dla towaru lub całego systemu - Czy cena sprzedaży ma być ustalana z uwzględnieniem globalnego narzutu, czy narzutu indywidualnie określanej dla każdej pozycji w kartotece leków i zabiegów.
•Domyślny narzut dla nowo wpisywanych pozycji: dla ceny detalicznej, hurtowej, hurtowej2 - Będzie podpowiadany przy zakładaniu nowego leku, można go jednak indywidualnie zmieniać.
•Zaokrąglaj cenę do - W poprzednich wersjach była to przydatna funkcjonalność, jednak obecnie NIE ZALECA się ZAZNACZANIA TEJ OPCJI. Przy groszowych cenach leków za 1 ml włączenie zaokrąglania nawet do 10 groszy może spowodować znacznie odchylenia wartości rachunku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaokrąglanie wartości całych rachunków do pełnych złotych, dostępne podczas rozliczania wizyty.
•Cennik zaawansowany - Czy ma być stosowana większa ilość cen niż 3 podstawowe. Po włączeniu cennika zaawansowanego można ustalić domyślne narzuty (przycisk "Szczegóły") dla poszczególnych kategorii cen (ceny mogą być mieć nazwy od A do J). Przejście na ceny zaawansowane wiąże się z nieco bardziej zaawansowanym zarządzaniem cenami (ceny sprzedaży nie są już umieszczone bezpośrednio na karcie towaru, ale w osobnym oknie). Do każdej grupy klientów można przypisać odpowiednią grupę cenową.
•Przy zmianie ceny bazowej w Kartotece
oZapytaj o nowe ceny
oAutomatycznie zmień ceny na nowe
oNie rób nic
•Jeśli klient ma ustalony narzut, cena sprzedaży wyliczana na podstawie:
oCeny bazowej - (zalecane) – typowa opcja.
oCeny zakupu – Przydatne przy refakturowaniu faktur zakupu na hodowców.
•Priorytet cen – Dwie opcje do wyboru:
o1.Magazynu, 2.Ceny dla grup klientów
o1.Cena z grup klientów, 2.Ceny dla magazynów
•Przycisk "Taryfa nocna" - Wyświetla okienko z takimi danymi jak:
oStosować - Czy system ma sprawdzać jaka taryfa obecnie obowiązuje. Jeśli włączone, to w oknie nawigatora, w prawym dolnym rogu pojawiać się będzie ikonka księżyc lub słońce, symbolizujące odpowiednio godziny nocne lub godziny dnia.
oMarża na usługi w nocy - Jeśli taryfa nocna jest włączona, to system podwyższy cenę każdej wybranej usługi o wskazaną marżę.
oTaryfa nocna od godz. do godz. - Ustawiamy tu godziny obowiązywania taryfy nocnej.
← Poprzednie: Parametry pracy - Zarządzanie dokumentami Następne: Parametry pracy - Wydruki fiskalne →