Wywołanie:        Zakładka Administrator –> Zadania administratora –> Kopia zapasowa


System pozwala też na wykonanie kopii danych przy wychodzeniu z programu. Pod spodem wyświetlana jest data ostatniej archiwizacji. Jeśli przez pięć dni nie była wykonywana żadna archiwizacja, data pod spodem wyświetlana jest w kolorze czerwonym, a domyślnym przyciskiem w oknie wyboru staje się „Archiwizacja".


Klinika XP wykonuje także automatyczną kopię zapasowe danych. W zakładce Administrator -> Opcje  -> Ochrona danych deklarujemy miejsce w którym na dysku lokalnym komputera ma się wykonywać

automatyczna kopia danych. 

Opcja Co stały okres pozwala zadeklarować co ile minut pracy programu wykonywać ma się kopia. Można także wybrać opcję O określonej porze, dzięki której Klinika XP wykona kopię danych o zadeklarowanej godzinie.  Automatyczne wykonywanie kopii danych nie gwarantuje bezpieczeństwa danych. W przypadku awarii komputera, dysku twardego itp. dane mogą zostać utracone.


C:\Users\Paweł\Desktop\foto\ochrona danych.JPG


       UWAGA: nie dotyczy to Użytkowników , którzy bazę przechowują w chmurze.



Wielu użytkowników utraciło swe dane ze względu na wirus komputerowy, awarię lub zmianę sprzętu lub przypadkowe operacje w systemie Windows. Praca związana z ponownym wprowadzeniem danych jest bardzo mozolna, męcząca i długotrwała, dlatego zdecydowanie zaleca się systematyczne tworzenie kopii zapasowych. Przynajmniej raz w tygodniu zaleca się zachowywanie danych na zewnętrznym nośniku (najlepiej Pendrive lub dysk przenośny), który następnie przechowywany jest poza biurem.


Następne: Odzyskiwanie danych

Zobacz także:
Ochrona danych
 Film instruktażowy Bezpieczeństwo danych - czyli jak wykonać kopię bazy danych
Artykuł Kopie zapasowe bazy i multimediów w chmurze
Artykuł Bezpieczeństwo danych